Umělci protestovali proti prázdné NG

1. 7. 2021



Ve středu 30. června v 16 hodin obsadila skupina umělců jeden z  výstavních prostorů Národní galerie – Veletržní palác.

Šlo o guerillovou akci s cílem poukázat na prázdnotu Národní galerie. Skupina umělců v čele s Jiřím Davidem se před čtvrtou shromáždila na piazzettě před Veletržním palácem. Byli mezi nimi František Skála, Jaroslav Róna, Stefan Milkov, Pavel Opočenský, Margita Titlová Ylovsky, Veronika Holcová, Radek Macke, z mladších Anežka Hošková, Laura Limbourg, Honza Soumar a další. Celkem asi 50 lidí, z toho zhruba tři desítky výtvarníků.

Nesli si sebou svá díla s cílem vystavit je v prostorách poloprázdného Veletržního paláce. Těsně po čtvrté se dav vydal hlavních vchodem do budovy Národní galerie. Navzdory tomu, že šlo o utajenou akcí, ve vstupní hale čekala účastníky happeningu generální ředitelka NG Alicja Knast. Hovořila anglicky. Pátrala po pořadatelích akce, ale skupina ji minula a zamířila do tzv. malé dvorany. Ozvalo se několik výkřiků „mluvte česky.“

V prostorách dvorany byly k překvapení všech připraveny malířské stojany a velký jednací stůl. A. Knast se znovu pokusila o kontakt s organizátory s tím, že chce jednat, ale výtvarníci ji ignorovali a začali svá díla instalovat na zdi nebo podél zdí dvorany. Ze stojanů pak vytvořili hromadu, která posloužila jako podstavec pro jedno z děl. Akci zahájil krátkým proslovem Jiří David. Po něm František Skála, který přišel v masce, přečetl prohlášení.

Následně se chopila slova A. Knast a začala vysvětlovat postoj Národní galerie. Výtvarníci se rozptýlili po ploše a generální ředitelka zůstala sama se zástupci médií, která dění sledovala, např. České televize, ČTK nebo Reflexu. Ředitelka uvedla, že jsou si vědomi nepříznivé situace, že mají tým, který se schází a situaci řeší, že nejsou kulturní centrum, ale Národní galerie, kde vše musí být profesionálně připraveno, že to nejde tak rychle, že je připravená jednat atd. Podobná slova padla z jejích úst v minulosti už víckrát.

Zatímco A. Knast hovořila s médii, dav se rozptýlil, bavil se a diskutoval. Pasivně přihlíželi i někteří zaměstnanci NG. Vše probíhalo hladce, bezpečnostní služba nijak nezasahovala. Asi po půl hodině dav protestujících opustil prostory NG. Většina umělců si svá díla odnesla, ale několik děl na místě zůstalo. Účastníci se vesměs shodovali v tom, že akce splnila svůj účel.


TEXT PROHLÁŠENÍ



Smyslem akce „pozitivního vzdoru“ je nejen upozornit na trvale sestupující kvalitu NGP, nejen na vyprázdněné sály Veletržního paláce, nejen na neprofesionalitu části vedení současné NGP, na absenci výstavních plánu NGP, ale nechceme se dále dívat na strnulost vrcholového vedení současné NGP, kterou ti schopnější odborníci opouštějí kvůli chybějící motivaci a nedostatku inspirací.

  Zároveň však nadále podporujeme ty, zevnitř NGP, kterým není tato tristní situace lhostejná, ale není jim z mnoha důvodů umožněno se patřičně ve svých projektech realizovat. Národní galerie v Praze místo aby v zájmu české veřejnosti a skrze uskutečněné výstavy, diskuse, tedy skrze umění artikulovala problémy, podílela se na konstituování hodnot a možných budoucností českého, potažmo evropského společenství, opět usíná spánkem do sebe zahleděného molochu.

  I proto není ospravedlnitelné, aby NGP dodnes realizovala výhradně program sestavený za vedení Jiřího Fajta. Akce je současně je připomínkou nejistého a ponižujícího postavení umělců, a to zejména vůči veřejným kulturním institucím, což se projevilo také během právě proběhlé pandemické krize. Akce je gestem solidarity s těmi, kteří se přehlíženi a opomíjeni pomalu a nevratně zanořují za obzor institucionální pozornosti. Kdy naopak tyto instituce mají poskytovat podstatný, profesionální servis umělcům a umělci se nemají stávat jejich rukojmím, či tabulkovou, administrativní entitou.


-mk-